logo

Kereső


Pincészet kereső

hírlevél


E-mail cím:


 

Receptek


Kis bemutatónkban nem győzzük hangsúlyozni: a jó bor élvezete maximálisan összefonódik a hozzá illő ételek fogyasztásával. Gasztronómia és borkultúra kéz a kézben járnak.

A Tolnai Borvidéken évszázados hagyományai vannak az egymáshoz jól passzoló, egymást kiegészítő, még fennségesebbé emelő étel-bor párosoknak. Ezek újrafelfedezése, újraértelmezése, a hagyományok és a kísérletezés része a borrégió vendéglátói és borászai mindennapjainak.


Mözsi babfőzelék (10 főre)

Manzinger László mesterszakács receptje

Hozzávalók:
1 kg fehér gyöngybab
0,35 kg vöröshagyma
füstölt csont vagy szalonnabőrke vagy füstölt oldalas
1,40 kg marhalábszár
0,15 kg törött paprika
4 gerezd fokhagyma
0,20 kg zsír
1/4liter lecsó
0,50 kg liszt
4 db tojás
1/4 kg száraz egész kenyér
babérlevél

cseresznyepaprika

Elkészítés
Zsíron megpirítjuk a vöröshagymát, majd ráhelyezzük a füstölt csontot vagy a szalonnabőrkét vagy a füstölt oldalast, majd a megmosott babot. Felengedjük vízzel és készre főzzük. (A sózásnál vigyázni kell, mert a füstölt húsfélékből oldódik a vízbe.)

Közben készítünk egy marhapörköltet. Zsíron megpirítjuk a vöröshagymát, majd megszórjuk törött paprikával. Felengedjük vízzel, és visszapirítjuk a zsírjára. (Fontos, hogy ne teljesen pirítsuk zsírjára, mert a paprika megég, és keserű lesz.) Beletesszük a megmosott, kockára vágott marhahúst, és felengedjük vízzel, vagy só nélküli csontlével. (Jó tanács, hogy a hagyma pirításakor használjunk egy kevés sót. A sótól előbb oldódik a hagyma, előbb szaftosodik az étel, és nagy részben megakadályozza az étel leégését.)

Fűszerezzük és ízesítjük: törött borssal, fokhagymával, lecsóval és pár levél babérlevéllel, cseresznyepaprikával. Készre főzzük, félretesszük.

Liszből, tojásból, kevés sóval tésztát gyúrunk, nyújtjuk, majd gyufametéltre vágjuk. Sós vízben kifőzzük. Zsíron száraz kenyérnek a belét megpirítjuk. ( Fontos, hogy a félbevágott kenyér belét morzsolva szórjuk a zsírba, és sűrű kevergetés közben pirítsuk. Tűzről levéve megszórjuk pirospaprikával és gyorsan elkeverve hozzáadjuk a kifőzött metélttésztát.

Az elkészült babból kivesszük a füstölt húsokat, és egy fokhagymás rántással pirospaprikásan berántjuk. Utána ízesítjük, jól kiforraljuk, majd tálaljuk. Egyharmad rész főzelék a tányéron, pár csepp ecettel, egyharmad rész pörkölt, tetején cseresnyepaprikával, egyharmad rész kenyérmorzsás házimetélt, vagy csipetke.


Tolnai (dunai) halászlé

Link Ferenc receptje

Lehetőleg vegyes halból készítsük a halászlét, de a domináns a ponty legyen. A halakat megpucoljuk, a hasüregükből a vért nem mossuk ki. Besózzuk, legalább másfél, két órán át állni hagyjuk. Megpucoljuk a hagymát - 1 kg-ra 15 dkg-ot számolva - apróra vágjuk. Elsőként a hagymát tesszük a bográcsba, majd darabonként a halat, lehetőleg alulra kerüljenek a fejek. Feltöltjük a bográcsot vízzel, 1 kg halra 1 liter vizet számolva, majd feltesszük a tűzre. Ha a lé elkezd forrni, kilogrammonként 1 púpozott evőkanál törött paprikát adunk hozzá. A hal ízesítése a továbbiakban kóstolás közben történik. Tolnai szokás, hogy a bográcsba cseresznyepaprikát is teszünk, ami a lével együtt fő meg. Ezzel igény szerint fűszerezhetik az ételüket a fogyasztók. Számos más ízesítés is létezik, (zöldpaprika, paradicsom, Piros Arany), azonban a régi tolnai halászok, akik a Dunaparton főzték kiváló minőségű halászléiket, semmi más ízesítést nem használtak. A halászlé főzési ideje a forrástól számított kb. 30 perc, ami függhet a hal minőségétől.

Tolnán a halat több módon is tálalják:
1. A hagyományos tálalás szerint a kifőtt tésztát egy tálba teszik, erre öntik a hal levét. Esetenként nyers vöröshagymát vágnak rá. A tésztás lé elfogyasztása után tálalják fel a halhúst, amit külön esznek.
2. A hal levét leöntik egy tálba, egy másik tálban a halat szolgálják fel. Ezt követően mindenki a saját igénye szerinti mennyiségű tésztát, levet és halat mer a tányérjába, és együtt fogyasztja el azokat.
3. Ritkábban alkalmazott gyakorlat szerint a megfőtt halászlét a bográcsban hagyják, és mindenki onnan szedi ki a számára szükséges mennyiségű levet és halhúst.

Tolnai krumplinokli

Özv. Müller Józsefné elmondása alapján

Hozzávalók
8-10 db közepes méretű burgonya (kb.1kg)

1 nagy fej vöröshagyma
1-2 db zöldpaprika, tetszés szerint cseresznyepaprika
1 db paradicsom
8-10 db  5 cm-es házikolbász szelet
1 evőkanál só
2 liter víz

Elkészítési mód
Hagymát összevágjuk, kolbászról a bőrét lehúzzuk összevágjuk, burgonyát kockára vágjuk. A 2 l vizzel feltesszük főni. Forráskor 2 kanál piros erőspaprikát teszünk bele és főzzük 1 1,5 órát. Tetszés szerint csipetkét teszünk bele. Akkor jó ha megáll benne a kanál.


(Forrás: http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/Telepulestortenetek/Tolna/pages/gasztronomia.htm)

 

 

 

 

 

 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2012. április 24.

Idén tizennegyedik alkalommal kerül megrendezésre a Tolnai Borvidéki Borverseny 2012. május 9-én szerdán 10 órától, a kölesdi Borok Házában. A verseny az eddig hagyományokhoz híven kerül megrendezésre. Az eredményhirdetés pedig május 11-én szintén Kölesden kerül megrendezésre.

tovább

2012. április 18.

A dél-dunántúli környezeti nevelésben és ökoturizmusban érintett szolgáltatókat fogja össze a régió teljes területéről a Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter.

tovább

2012. április 17.

A Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter felmérte és összegyűjtötte a tagjai körében az ökoturizmus és környezeti nevelés szempontjából példás gyakorlati tevékenységet. Az a klaszter célja, hogy a tagjaik által már alkalmazott „jó gyakorlatot” mások is megismerhessék, és tevékenységük során alkalmazzák.

tovább